Zainteresowania naukowe
Moje zainteresowania naukowe ewoluowały. Mechanizmy podejmowania decyzji były jednak tym czynnikiem, który zawsze mnie motywował w poszukiwaniach na drodze od ekonomii matematycznej, przez rachunek wariacyjny na rozmaitościach różniczkowalnych po metody matematycznego wspierania decydentów w trybie interaktywnym (konwersacyjnym) i decyzjach grupowych (negocjacjach). Jestem zwolennikiem budowania teorii decyzji i jej zastosowań w praktyce poprzez zintegrowane wyprowadzania ich z reguł nauk podstawowych takich jak ekonomia, psychologia i matematyka z informatyką. Stąd w moich pracach mieszczą się zarówno wątki ekonomiczne, jak i metody i procedury decyzyjne, wprowadzające do tradycyjnych rygorystycznych modeli subiektywne postrzeganie sytuacji decyzyjnej (podejście interaktywne), jej niepewnego opisu (zbiory rozmyte) czy ostatnio – próby modelowania intuicji i wiedzy nieuświadamianej. W ciągu ostatnich/ kilku lat zajmowałem się intesywnie ekonomią edukacji i zarządzaniem w tym obszarze. Czynnikiem wspólnym w badaniach jest moja skłonność do pracy w zespołach – z kolegami z uczelni i z zagranicy, doktorantami i studentami. Myślę, że nie ma dzisiaj innej drogi do ciekawych wyników i równie skutecznego pomysłu na rozwój.
Projekty
Konsekwencja tak określonych zainteresowań to narastający zwrot ku praktyce, z którą mam do czynienia więcej niż kiedykolwiek. Dwa nurty są najgorętsze – wspieranie procesów edukacyjnych poprzez wprowadzanie ich rozbudowanej analizy ekonomicznej i instytucjonalnej oraz matematyczne modele decyzji z nieklasycznymi interpretacjami czynników subiektywnych i niejawnych.
Wyniki
Jestem autorem/współautorem sześciu książek, a także – ponad 100. artykułów i prac konferencyjnych w obszarze metod analizy decyzji w ekonomii i zarządzaniu, w tym negocjacji, zarządzania procesami edukacyjnymi i ekonomii prywatności. Były one zamieszczane także na tzw. liście filadelfijskiej. Jestem też współredaktorem naukowym tomów Annals of Operations Research, w wydawnictwach Palgrave Macmillan i Springer. Mój dorobek za osiągnięcia organizacyjne, naukowe i w dydaktyce wyróżniono wielokrotnie nagrodami rektorskimi i ministerialnymi, otrzymałem też prestiżowe trzyletnie subsydium „Mistrz” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na badanie procesów edukacyjnych oraz prestiżową nagroda Canadian Executive MBA Program za „excellency in teaching”.